Lalki motanki

Lalki motanki wywodzą się z kultury ludowej wschodnich krajów słowiańskich (Ukraina, Białoruś, Rosja) i jest to element sztuki ludowej i dziedzictwa kulturowego Słowian. 

Lalki wykonywane były zawsze z dobrą intencją, w skupieniu i świadomym celu. Wyróżniano lalki ochronne, obrzędowe i służące do zabawy. Słowiańskie lalki symbolizują dobre wartości, które chcemy przyciągnąć, wzmocnić w swoim życiu. 

Tradycyjnie tworzone były przez kobiety ze skrawków naturalnych materiałów, bez użycia igły i nożyczek, jedynie poprzez ręczne owijanie i zawiązywanie tkanin. Kobiety tworzyły je z intencją ochrony, miłości, zdrowia, obfitości, a także dla osobistych, konkretnych marzeń. 

Lalki nie posiadają rysów twarzy, co ma swój wymiar symboliczny, bo przez to stają się lustrem dla osoby, która je wykonuje. Proces tworzenia lalki jest intuicyjny, każda uczestniczka dobiera materiały i kolory, które w jakiś sposób odzwierciedlają jej wewnętrzny stan emocjonalny na dany moment.

Rodzaje lalek

Tworzenie lalek motanek można określić jako ludową formę psychologii. Niektóre lalki motanki powstawały w cyklu rocznym z okazji konkretnych świąt czy pór roku (Maslenica, Zielarka, Ziarnuszka, Spirydon), a także z okazji ważnych momentów w życiu człowieka, które były celebrowane przez całą społeczność, takich jak: narodziny (Otulaczki), dorastanie (Wieduczka), szykowanie się do zamążpójścia (Lalka na miłość), ślub (Nierozłączki), stawanie się gospodynią (Dziesięciorączka) czy matką (Mateczka, Karmicielka, Lalka przejścia). 

Przykłady moich prac znajdziesz także na moim Facebooku i Instagramie.

Galeria moich lalek motanek

Warsztaty

Warsztat tworzenia lalek motanek to bardzo kreatywny proces, odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. 

Dzieci

Warsztaty dla dzieci to przede wszystkim zajęcia kreatywne, w trakcie których uczestnicy samodzielnie tworzą lalkę do zabawy. Na zajęciach tworzymy prostą lalkę kuwadkę, otulaczka lub podróżkę.
Zajęcia ćwiczą motorykę małą i pobudzają kreatywność i wyobraźnię dzieci.

Młodzież, dorośli, seniorzy

Warsztaty z motania lalek to kameralne spotkania w gronie kobiet, w trakcie których omawiam zasady tworzenia lalek i ich symbolikę, a każda uczestniczka w spokojnej, cichej atmosferze może oddać się procesowi tworzenia lalki ze swoją osobistą intencją.

Warsztaty motankowe w formie arteterapii

Warsztat ma swoją konkretną tematykę w zależności od lalki, którą tworzymy na warsztacie: np. Podróżka – zmiany w życiu, Ziarnuszka – obfitość, Żadanica – osobiste marzenie, Lalka rodowa – przodkowie, Dzięsięciorączka – talenty, Baba Jaga – kobieca moc, Spirydon – realizacja celów itp.

Przebieg warsztatu:

  • omówienie tradycji tworzenia lalek i ich symboliki
  • omówienie symboliki lalki wykonywanej na warsztacie
  • praca z intencją – ustalenie osobistych intencji dla każdego uczestnika
  • proces tworzenia lalki
  • omówienie z każdym uczestnikiem samego procesu tworzenia i lalek, które powstały, wspierająca informacja zwrotna dla każdego uczestnika

Ta forma warsztatu jest głębsza, bardziej rozwojowa, a poprzez ważny arteterapeutyczny element omówienia prac pozwala uczestnikom lepiej zrozumieć siebie i swoje życie w kontekście omawianego tematu warsztatu. Założeniem informacji zwrotnej jest psychologiczne wsparcie uczestnika warsztatów i spojrzenie na dany aspekt życia z odmiennej perspektywy.

Zorganizujmy coś razem

Aktualne informacje o moich warsztatach znajdziesz w zakładce Warsztaty i na mojej stronie na Facebooku: Anna Jach – Bezpieczna Przestrzeń Duszy.

Jeśli jesteś zainteresowana organizacją warsztatu, zapraszam do kontaktu ajach.soulcoach (małpa) gmail.com